Ellerime Sağlık
Mutfak İçin Pratik Bilgiler

Mutfak İçin Pratik Bilgiler

Biz kadınların en çok zaman geçirdiği yer mutfaktır.Tabi durum böyle olunca bizde sizler için mutfakta çok işinize yarayacak pratik bilgileri topladık.Eminim faydalı bir yazı olacaktır.

TANE TANE PİLAVIN SIRRI
Pilavı sevmeyen çok az insan vardır.Ama hakkını vererek yapabilen kişi sayısı azdır. Pilavınız bir türlü tane tane olmuyorsa pilav tenceresinin içine, pişirme esnasında incecik dilimlenmiş bir limon koymayı unutmayın.Bu hem pilavınızın beyaz hem de tane tane olmasına sağlayacak.

LEZİZ PATATES PÜRESİ
Patates püresine lezzet katmak için herkes süt koyar.Ancak ne kadar süt koyacağınızı kestiremiyorsanız bir süt tozunu tercih edin.Böylece hem patates püresinin kıvamını daha rahat tutturabilirsiniz, hem de lezzetine lezzet katmış olursunuz. 

DOMATESİN KABUKLARINI RAHAT SOYABİLMEK İÇİN

Bazı yemekler de domateslerin kabuklarını soymak gerekir. Ama bunu yaparken,biraz da acemiysek domatesin neredeyse yarısına zarar veririz.Bunun da kolay bir yolu var. Domatesin üzerine kaynar su döküp, bıçağın tersi ile kabuğun üzerinde, bastırarak gezdirirseniz kolayca soyulduğunu göreceksiniz. 

ÇAYA DEĞİŞİK TAT KATIN

Değişik tatlara açık mısınız ? O zaman çay kavanozlarınızın içine, bir dilim elma ya da portakal kabuğu atın. Hatta çay demlerken portakal ve limon kabuğunu rendeleyerek de kullanabilirsiniz.

HAZIR ÇORBALARA LEZZET KATIN
Çorbanıza tat katmak için hazırlarken biraz soğan doğrayıp, ince kıyılmış nane ve maydonoz ilave edebilirsiniz.Bunun dışında hazır çorbaların yağ oranı düşüktür. Eğer yağ ilavesi yapmak istiyorsanız çorbanıza, ocaktan indirmeye yakın kızdırılmış yağ gezdirin. 

YUMURTANIN SARISINI AKINDAN AYIRMAK İÇİN
Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak mutfağa yeni girenler için zor olabilir.Ama bunun da kolay yolu var.Yumurtayı orta boy bir huninin içine kırın. Yumurtanın beyazı huninin ağzından akıp altına tutacağınız kabın içine düşer. Sarısı ise, huninin geniş kısmında kalır. Yalnız bu işlemi yapabilmeniz için yumurtanızın taze olması gerekir. 

MÜKEMMEL ARNAVUT CİĞERİNİN SIRRI
Ciğeri kızartmadan önce, kızartma ununun içine bir tatlı kaşığı kadar karbonat koymayı deneyin bu ciğerinize lezzet katacaktır. Ayrıca yağı iyice kızdırırsanız, Arnavut ciğerinin tadı çok daha lezzetli olur.

MAKARNAYI LEZZETLENDİRİN
Bunun için makarnayı haşlarken tencerenizin içine biraz süt katın; farkı hemen anlayacaksınız.

BALIĞA PARLAKLIK VE LEZZET VERMEK İÇİN
Balık kızartma yağının içine kırmızıbiber serperseniz hem balığa değişik bir lezzet vermiş hem de balığın rengini parlak yapmış olursunuz. 

REÇELİN ŞEKERLENMEMESİ İÇİN
Reçel yapmaktaki en büyük problem bu reçelin bir süre sonra şekerlenmesidir.Yaptığınız reçelin çabuk şekerlenmesini istemiyorsanız, kullandığınız limon suyunu ateşten almanıza yakın koyun. Aksi takdirde önceden ilave edilen limon suyu, reçelin rengini ve kıvamını koyulaştırır.   

 

Umarım işinize yarar :))
Yazıyla İlgili Yorumunuzu Paylaşın!

Soru Sorun!