Ellerime Sağlık
Bebeklerin Koruyucu Kaskı Bıngıldak

Bebeklerin Koruyucu Kaskı Bıngıldak

Yeni anne-babaların belki de en çok korktuğu  konulardan biridir bıngıldak.Çünkü bize hep çok hassas bir bölge olduğu ve dokunulmaması gerektiği öğretilmişti. 

Bazen anneler,bıngıldak kafanın diğer bölümleri gibi sert olmadığı için o bölgeye dokunmaya bile korkarlar. Oysa ki, bıngıldağı oluşturan sağlam bağ dokusu alttaki beyin için güvenli bir koruma sağlamaktadır. Banyo yaptırırken, dokunararak veya saçını tararken bebeğe zarar vermezsiniz. Bıngıldağa dokunmak güvenlidir. Hatta bu bölge çok sağlam ve kafa travmalarında koruyucu kask görevini üstleniyor.

 

BINGILDAK NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Çocuğun kafa kemikleri henüz kapanmamış aralıklara fontanel, halk deyimiyle bıngıldak denir. Çocuk doğduğu zaman kafa kemikleri tam olarak gelişmemiş ve eklemler kapanmamıştır, 6 tane fontanel vardır.

Bıngıldağın iki önemli görevi vardır:

1.Doğumu kolaylaştırmak

2.Bebeğin beyninin dışarıya doğru rahatça büyüyebilmesini temin etmek.

 

BINGILDAK NEREDE BULUNUR?

Bebişini kucağına alan her yeni annenin dikkatini çeken bir konudur bıngıldak. Her bebeğin başında yumuşak bölgeler olur. Bebeğin kafasındaki kemikler karşı karşıya geldiğinde, arada oluşan boşluklar bıngıldaktır. Ancak sadece ön ve arka bıngıldak elle anlaşılabilir. Annelerin fark ettiği ve doktorların takip ettiği ön bıngıldaktır.

 

BINGILDAK BİLİNDİĞİ KADAR HASSAS MIDIR?

Aslında halk arasında bilindiği gibi bıngıldak hassas değildir,tam aksine koruyucu zarı sağlamdır. Çok sert bir darbe almadıkça, hafif çarpmalardan zarar görmez.

 

BINGILDAK NE ZAMAN KAPANIR?

Ön bıngıldak genellikle 6-18 ay arasında kapanır. Bıngıldağın normalden büyük olup geç kapanması da, küçük olup çok erken kapanması da altta önemli bir sorun olduğuna işaret edebilir veya tamamen normal de olabilir. Bu nedenle bıngıldağın çocuk doktoru tarafından takibi çok önemlidir.

 

BINGILDAĞIN GEÇ VE ERKEN KAPANMASI NEYİ İFADE EDER?

Bıngıldakta geç kapanma beyin açısından bir sorun değildir.Ancak altta yatan nedeni erken tanımak ve o hastalıkla mücadele etmek adına anlamlıdır. Bıngıldağın kendisine ait sorun olarak erken kapanması önemlidir. Çünkü erken kapanma, uygunsuz kapanma demek olup kafatasının da gereğinden küçük hacimle geliştiği, yeterince beyin gelişimine izin vermediği anlamına gelir. Bu durum beyin gelişimini bozduğu gibi beyin üzerinde basınç da yaratır. İlerleyici ve ciddi boyutta olması cerrahi tedaviyle düzeltilmesini dahi gerektirir.

Sonuç olarak; anneler bıngıldaktan dolayı korkmamalı, bu bölgenin yumuşak olsa da alttaki dokulara yeterli koruma sağladığını bilmeli, dikkatini çeken noktaları bebeği takip eden çocuk doktoruyla paylaşmalılar.
Yazıyla İlgili Yorumunuzu Paylaşın!

Soru Sorun!